این فنرها به وسیله ی قلاب هایی که در یک یا دو سر آن وجود دارد به قطعات متصل می گردد گام حلقه های این نوع فنر ها مساوی با قطر آنها است.فنرهای کششی مارپیچی طوری ساخته شده وگام انها به نحوی انتخاب گردیده که بتوانند با نیروهای قابل ملاحظه کار کنند.این فنر ها در نیروسنجها و نگهدارنده ورق در گیوتینها مورد استفاده قرار می گیرد. و در انواع مختلف و مفتولی می باشد با ضخامتهای ۰٫۱۵ میلیمتر تا ۴۰ میلیمتر و قطر خارجی ۱٫۵ میلیمتر تا ۶۵۰ میلیمتر و طول ۱٫۵ میلیمتر تا اندازه دلخواه نسبت به کارایی آن در اشکال مختلف تولید شود. موارد استفاده آن بیشتر در صنایع پزشکی ، آزمایشگاهی و خودرویی می باشد.

فنرهای کششی از نظر ساختار با انواع فنرهای دیگر تفاوت های اساسی دارد. از پرکاربردترین فنرها در اکثر صنایع است و خدمات بسیار ارزنده ای را به بشر ارائه می کند. فنرهای کششی اغلب با یک تنش اولیه تولید می شوند ، این تنش به نوعی نیروی داخلی است برای کیپ نگه داشتن حلقه ها.

فنرهای کششی در دو سر خود به منظور اتصال با دیگر اجزا دارای قلاب ، چشمی یا حلقه می باشند که به وسیله آنها از دو سر خود قابلیت اتصال به اجسام یا قطعات را دارند و می توانند به آنها متصل شوند به همین دلیل به آنها فنرهای کششی قلاب دار هم می گویند.

فنر کششی فولاد فنر